Mám ho doma a co teď s ním?

Jak se k hadovi chovat ?

 Zvykání  : Donesete domů malou naštvanou věc, která se vám ze všech sil snaží zdrhnout nebo vás třeba kousnout do palce (nelekejte se, ani to nebudete cítit). Nechte ho zvyknout si na nové prostředí. Dejte ho do terária  ať se někde schová a pár dní ho nechte  ať si očichá svůj nový domov. Po týdnu ho můžete zkusit nakrmit. Mládě už bude hladové a pokud bylo předešlím chovatelem rozkmené, určitě se nenechá dlouho přemlouvat ( jak a čím  krmit je v jiné kapitole). Po krmení bude pár dní trávit stočený v klubíčku a pak nastává naše chvíle přesvedčit tohle lekavé stvoření, že pro něj nejste hrozba. Zkuste jemně odchytit vašeho hadíka v teráriu. Určitě se bude snažit schovat, utéct, někam se zahrabat. Nesmíte to vzdát... netahejte ho rozhodně násilím, ale chytit  ho jednou musíte.  Buďte trpěliví, když to nepůjde a zvíře bude hodně vylekané nebo bude např. syčet, zkuste to druhý den..  V tomhle zvykání je nejlepší krajta královská ..Její obraný mechanismus je sbalení se do klubíčka, takže ji nemusite honit po teráriu. Začátky jsou těžké a trošku frustrující pro začínající chovatele, ale časem se to naučíte a had si zvykne. Osobně se snažím mít kontkat se svými hady alespoň jednou za dva dny. Hadi jsou zvyknutí a  při vytahování z terária trpělivě drží. Ale co had to originál, každý reaguje trošku jinak. Opět opakuji, že se bavíme o hadech vhodných pro začátečníky... Co je vlastně účelem tohoto cvičení? Není to o tom, že by jste měli nějak hada obtěžovat a pořád ho tahat jako kočka koťata (potřeba vysvětlit dětem).Hada máme proto, aby jsme ho pozorovali a porozuměli mu a  nejlépe mu bude v klidu v teple terária... Jenže dojde návštěva a bude si chtít sáhnout jestli je "SLIZKEJ":) nebo přijde čas čištení tetrária  a my potřebujeme hada, který je zvyknutý na manipulaci člověkem , aby každý kontakt nebyl soubojem, ale potěšením pro chovatele a NE UTRPENÍM pro hada.

 Zásadní pravidlo: Vždy si před manipulcí s hadem umyjte ruce... Nesmí na nich zůstat pach kořisti.  Had je tvor, který jedná reflexivně a pokud na vaší ruce ucítí pach kořisti v tu chvíli jsou všechny dobré mravy a zkušenosti s vámy zapomenuty a had instinktivně zaútočí. Proto se naučte pravidlo kdykoli jdu do terária vždy mám umyté ruce...

 

Jak se had bude chovat k vám ? : To je vlastně popsáno v kapitole předešlé. Ze začátku vás nebude mít vůbec rád a pokud budete trpěliví a budte mít citlivý přístup zvykne si na vás a bude vás akceptovat jako něco, co ho sice otravuje, ale taky občas přijde s myškou :)

 

Svlek kůže: Každý had v pravidelných intervalech svléká starou kůži. U mláďat to může být co 14 dní a u dospělích hadů jednou za měsíc i v delších intervalech. Záleží na rychlosti růstu. Na hadovi začne být znát, že kůže šedne , potom se mu zakalí oči do šeda, toto způsobuje tekutina, která je napumpovaná mezi starou a novou kůži a vlastně se tak stará kůže uvolní. Zakalení po pár dnech zmizí a do týdne had svlékne kůži.  S hadem v tomto období nemanipuljte. Je neróvzní, protože nevidí a také je potřeba, aby stará kůže na něm zůstala vcelku, aby ji v pořádku svlékl. Hada nekrmte, prostě ho nechte v klidu. V teráriu zvyšte vlhkost nebo hada roste. Had se začne třít o kameny nebo nějaký drsný povrch a postupně od hlavy ze sebe starou kůži stáhne. Pokud se svlek nepodaří a zůstanou na hadovi cáry staré kůže je potřeba hadovi pomoci. Vemte ho, namočte ať se kůže rozmočí a jemně z něj zbytky kůže stahujte. Není to nic příjemného pro vás i pro hada (u dospělého hroznýše průběh trošku připomíná řecko-římský zápas), ale je to nutné udělat. Pokud se tak stane, příště během svleku hodně hada roste... Zde je odkaz na video svleku mé samice hroznýše: https://www.youtube.com/watch?v=zxzx2rS5Sxk je pěkně vidět, jak začíná od čumáku a třením o překážky roluje dolů po celém těle.

Na obázku vidíte zakalení očí před svlekemu mé mladé krajty tmavé . Trvalo asi dva dny pak se oči odkalily a za tři dny svlékla kůži.