Terárium a vybavení:

Když jsem začínal se svou první užovkou červenou, měl jsem sklěněné terárium o roměrech 100x40x50cm.

Když jsem pak zjisitil, že jsem polapen :) a chtěl mít víc hadů, přikupoval jsem sklěněné terária, až jsem je nakonec všechny prodal a nechal si udělat dřevěné patrové z OSB desek.  Bydlím v paneláku, takže problém z místem je veliký a  jediná možnost je tedy hnát to na patra :)

Do začátku vám bude ale stačit skleněné terárium, které koupíte v jakémkoli zverimexu. Velikost podle druhu, pro krajtu nebo užovku když koupíte:  šířka  100cm, hloubka 50cm, nebudete mít problém ani v dospělosti zvířete.

Jak jsem psal v jiné části toho webu,  někdo se mnou může nesouhlasit ohledně velikostí terárií , budou říkat  že jsou moc malé...

píšu tento web pro lidi , kteří nemají doma moc místa a chtějí mít jednoho.. dva ... tři :) hady ..ne farmu. Had stejně 90 procent dne leží stočený do klubíčka a ani se nehne..stejně vyhledá nějakou co nejmenší  škvíru kam se zapasuje. Šmejdit po teráriu bude jen malou část dne a pokud se mu bude majitel věnovat, vezme ho jednou za pár dní ven a nechá ho prolézt, jako malého po sobě ,jako staršího třeba po gauči nebo zemi (pozor na prochladnutí), poskytne mu tím dostatek pohybu který nemá v teráriu...

 

Než koupíte hada musíte mít terárium sestavené a VYZKOUŠÉNÉ co se týká teplot a vlhkosti. Neexperimenujem až když je chudák had uvnitř..

 

Tenhle tragický obrázek jsem vytvořil jako schéma jak by to mělo v teráriu vypadat :)

zapojte fantazii .. ne že vaše teráium bude vypadat takhle hnusně :) 

 

 

 

Co budeme potřebovat:

Terárium : Sklěněné v začátcích , pokud by se váš chov rozrostl, doporučuji OSB desky. Jsou vlhkuvzdorné , lépe drží teplotu než sklo (ušetříte), dobře to vypadá (pro manželku :)), a ve velkých velikostech vyjde několikanásobně levněji než sklo (a pokud jste šikula vyrobíte si ho sám). Terárium musí mít větrání, ale pozor ne průvan a několik tepelných zón , kde vytvoříme  teplotní rozdíly od 22- 28 a více . Had si sám vybere teplotu kterou v tu chvíli potřebuje.

 

Osvětlení (vytápění) :

Je nutné hadům udržovat režim den a noc. Proto použijeme zárovku nebo specíální žárovku se slunečním spektrem (vhodné pro zdraví hada), kterou pověsíme do otočeného květináče do terária jako lampu. Žárovka bude svítit a zároveň tím uděláte výhřevné místo.

Je dobré mít v teráriu jednu silnou žárovku, která generuje i teplo a potom jednu slabou na přisvícení. Popíšu proč v odstavci termostat.

Není vhodné používat zářivky, některé generují neslyšitelné pro nás, ale pro hada dost nepříjemné frekvence. 

Začněte s 50W žárovkou a uvidíte jak vám bude terárium prohřívat , kdyžtak přidáte na výkonu. Na noc vypínám světlo a tím i teplo. Had potřebuje noční snížení teplot k udžení zdravé kondice.  Pokud máte pokoj normálně vytápěný na noc stačí pokojová teplota, ale rozhodně víc jak 20°c.

 

Další topení :

Kromě vytápení žárovkou je vhodné přidat ješte topný kámen, nebo topnou fólii. Mám ji puštěnou celý den nezávisle na termostatu a když had potřebuje, vleze si na ni. Mám ji v opačném rohu jako světlo. Není to nutné u menších terárií. Sami poznáte jak se bude teplota pohybovat v různých částech terária.

 

Termostat :

Hadi sice mají rádi teploučko, ale hrozí jim i přehřátí.  Kupte termostat s čidlem, které umístíte v teráriu v rohu vzdálenejším od světla na který napojte napájení vašeho vyhřívacího světla.  Pozorováním teplot postupně nastavíte na termostatu max teplotu, kdy má teropmostat vypnout aby v rohu vdáleném od světla bylo max cca 23 stupňů a aby se had měl kde zchladit. Pokud v tu chvílu nebudete mít na druhé straně u žárovky aspoň 28 stupňů potřebujete silnější žárovku. Tento způsob také VÝRAZNĚ šetří energii. V létě, když teplota v bytě vystoupá, termostat pouští výhřev jen na chvíli. Proto je vhodné mít v teráriu ješte jedno úsporné světélko , aby , když zhasne hlavní světlo,  nebyla v teráriu příliš tma.

 

Teploměr :

Potřebujete dva jeden na chladnou stranu a druhý na stranu ke světlu. Laborováním pak nastavíte termostat a výkon žárovky.

 

Vlhkoměr :

Vlhkost v  teráriu je individální podle druhu, ale každý had vyžaduje zvýšenou vlhkost než je v bytě.  Nesmí klesnout pod 50 procent. Některé druhy (hroznýši) např 70 procent.  Docílíme toho vhodným substrátem (jiný odstavec) a rosením.

 

Substrát :

Laboroval jsem na toto téma poměrně dlouho. Seženete hromadu různých podsádek. Já nakonec používám kombinaci dubové nebo jiné štěpky a lignocel. V jedné části terária štěpky v duhé lignocel. Mokrý ligncel je opravdu zásadní udržovač vhkosti a bude vám vyrábět vlhkost v teráriu a zároveň nasávat výkaly hadu. Někdo dává lignocel po celém teráriu já tam nechávám ty štěpky z důvodu krmení. Snažím se aby polknutí kořisti proběhlo mimo lignocel, protože ten hadovi při polikání totálně zalepí tlamu a špatně se pak čístí a had to vůbec nemá rád.

 

Úkryt :

Pokud máte hada chvilku,  nechte mu tam nějaký květináč z dírou v boku jako úkryt.  Já osobně  ale po krátké době úkryty dávám pryč. Had musí mít jako úkryt celé terárium a vidět na vás a zvykat si na dění v pokoji .. nebude se vás potom bát. V opačném připadě bude pořád jen zalezlí a zvykání bude zdlouhavé  a každé vystrčení na světlo bude pro hada traumatem...

 

Větve, police , kameny protě něco na šplhání :

Hadi rádi šphají zvláště krajty a hroznýši. Nechte jim tam nějaké větve nebo police ( výhoda dřevěne terárium - vše se jednoduše uchycuje).

Moji hroznýši se zahřívají na polici u světla,  nejsou zalezlí v žádných úkrytech a pozorují co se děje v místnosti.

Pokud budete brát větve z přírody musíte je pořádně umýt a vyvařit, aby jste nezatáhli do terária nějaké parazity.

Je důležité mít v teráriu něco drsného o  co si může ve svleku had "rulovat" kůži.

 

Voda :

 Samozřejmostí je miska s vodou na napití do které se ale had musi vlézt. Nekteří hadi se máčí víc někteří míň, ale hlavně před svlekem nádržku s vodou ocení. Někteří hadi se do vody i vyprázdní. Což mi vůbec nevadí ,vyleju ten "humus" do záchodu a je uklizeno. Nevýhoda je, že ve vodě nepoznáte jaký měl výkal konzistenci, protože se rozmočí.