Vhodné druhy pro začínající chovatele:

Tento web píši spíš obecnějším stylem, proto tu jen krátce vyjmenuji pár začátečnických druhů. Je to jen základní popis.

Užovka Červená -  Elaphe guttata (Corn snake)

 Užovka červená je obecně nejvíce doporučovaný had (hlavně pro děti)... já si dovolím s tím tak docela nesouhlasit. Je to velice nenáročný a krásný had, ale v mladí hodně bojácný ...  Ve chvíli vypuštění do terária jste ho viděli naposledy :). Najdete ho pokaždé pod kamenem nebo zahrabané v substrátu a protože mládě užovky červené je velké jako tkanička od bot špatně se vám bude hledat :)..  Je to noční tvor, takže vyleze až vy budete spokojeně snít teraritické sny... Myslím že tohle zvíře spíš teraristu odradí než potěší.. Pokud ale vytrváte had se v dopělosti uklidní a budete mít krasavce kolem 1,5 m délky, který vás, nechci říct nikdy, ale skoro určitě nekousne (samozrejmě při citlivém zacházení).. proto je vhodný také pro děti. Je vyšlechtěno hodně nádherných barevných forem. Cenově se mláďata těchto hadů pohybují v řádu stokorun. Rozměry terária pro užovku stačí něco kolem 60x40x40cm. Teplota mezi 20-28 stupňů. na noc ochlazení na 22.

Pokud by jste chtěli tento druh množit je potřeba hady zazimovat. V říjnu v listopadu přestanete svítit, ochadíte v teráriu na 20 stupňů a nekrmíte.  Za týden dáte hady do chladna a temna kolem 10 stupňů do nějaké krabičky s miskou s vodou. Had jakoby hybernuje a simulujeme mu zimní období. Za 2-3 měsíce dáme hady to teplé místnosti na týden , pak dáme do terária a zvedáme teplotu postupně na potřebných 28 a nakrmíme. Hadi mají v tu chvíli jaro a samci začnou vyhledávat samice ... Zimovat by se ale mělo i bez potřeby množení , je to přirozené a had se tak udžuje v dobré kondici a to je přece náš cíl :)

 

Krajta Královská - Python Regius (Ball python)

Tato krajta patří k nejmenším druhům krajt. Dorůstá kolem 120 cm max.cca 180cm. Je to jeden z nejobvyklejších druhů v našich teráriích, protože je nenáročný a nekousavý. Občas ale bývají problémy s příjmem potravy. Dobře se s ním manipuluje,  protože při pocitu ohrožení se smotá do klubka (Ball prython) a tím pádem odpadá počáteční divoké nahánění mladého bojácného zvířete po teráriu. Jak si na vás zvykne postupně přestane "klubíčko" používat. Terárium rozměrů cca 80x50x50cm teplota 25-31 na noc ochlazení na 22. Cenově nenáročný do 1000kč.

Je vhodné udělat hadovi šesti týdení období kdy snížíme teplotu. Stimuluje se tak k páření a je to přirozené .

POZOR : Nesplést a nebo nenachat se prodavačem ve zverimexu (chovatel vás bude varovat) zmást ke koupi KRAJTY TMAVÉ. I když je tento nádherný had jeden z nejklidnějších, dorůsta roměrů v terarijních podmínkách 4-6 m samice..

 

Hroznýš královský - Boa constricor

 

 

Hroznýš je můj nejoblíbenější druh:) Je sice poměrně velký a těžký , v dospělosti 2-2,5 m 30-40kg (samci jsou menší než samice), ale je to nádherný majestátní neagresivní had . Hroznýši mají hodně poddruhů, ale postupným mnoho let trvajícím neustálím křížením vzniklo něco co se dá nazvat "Hroznýšem Domácím", který ztratil strach z člověka.   Myslím ze není problém i pro začínajicí chovatele .. když koupíte mládě do dospělé velikosti vám vyroste za 3 roky a mezi tím se z vás už stane zkušenější chovatel :) Jen pro děti je už hodně velký.  Mláďata odchovaná v zajetí se prakticky vůbec nebojí kontaku s člověkem, zmateně neutíkají, nechají se vzít a takto klidná povaha jim zůstane po celý život (samozřejmě existují výjimky).  Terárium je nutné volit alespoň 100x50x50cm. Pro dospělého podle velikosti růstu ještě možná větší. ( možná se mnou někdo ohledně velikostí terárií bude nesouhlasit s tím, že mají být větší , ale svoje pohnutky vysvětlím v sekci o teráriích.) 

Teplota mezi 22-30 stupňů  s nočním ochlazením na 22 . Vhkost cca 70 procent. Hada není nutné zimovat. Pokud by jste se někdo rozhodl k odchovu máďat je to ideální had protože samice rodí živá mláďata, odpadá tedy nutnost inkubace vajec. Pro úspěšné páření je potřeba mít samce a samici zvlášť.